Jul 27, 2014
83°
Clear

Local Sports Highlights

A look at recent scores and results in high school sports in and around Oconee County between Feb. 17 and Feb. 27.

Local Sports Highlights Local Sports Highlights Local Sports Highlights

This list will be updated frequently.  Please check back often!

Girls Basketball:  Region 8A Tournament 

Feb. 19:

Athens Christian 41,  Hebron Christian 39  (Nicole Bishop:  17 points)

Town County 55,  Prince Avenue Christian 47 (Finals)

      Boys Basketball:  Region 8A Tournament 

      Feb. 19:

      Athens Christian 65,  George Walton Academy 63  (OT)

      Commerce 57,  Athens Academy 41

        Soccer   

        Feb. 19:

          (Boys)Athens Academy 7,  Georgia Military 0  (Patrick Welborn & Chandler Gunn {AA}: 3 goals each)

            (Girls) Athens Academy 9,  Georgia Military 0  (Carley Settle {AA}  3 goals,  Mary Banister {AA}:  2 goals)

            Tennis  

            swept Dacula in tennis action Tuesday, Feb. 22 on the NOHS home courts.  The Lady Titans improved to 3-1 with a 5-0 win over the Lady Falcons.  In singles action Becca Bruning outlasted her opponent at #1 6-2, 6-7, 10-8; Amber Hudson won at #2 6-2, 6-2, and Sarah Rogers was a winner at #3 6-0, 6-1.  Kathleen Greenway and Casey Blanton won at #1 doubles 7-5, 6-0, and Lana Livesay teamed up with Tori Vadeboncoeur for a win at #2 doubles 6-0, 6-0.

            The Titan boys remained unbeaten at 4-0 with a sweep of the Falcons.  Ray Donovan took #1 singles 6-1, 6-1; Seth Taylor was a winner at #2 singles 6-1, 6-0, and Jeff Bautista blanked his opponent 6-0, 6-0 at #3 singles.  Spencer Powell and Kerry Nozum were victorious at #1 doubles 6-0, 6-0, and the tandem of Stevie Hemerlein and David Sloan won at #2 doubles 6-0, 6-0.

            The Titans host region opponent Elbert County Thurdsay, Feb. 24 at 4 p.m.     

            Wrestling: State Traditional Championships at Gwinnett Arena

            Feb. 17-19:  

            •  State Champion

                     (NOHS) Dyllan Green:  135lb. 

            • Third Place Finishes

                     (OCHS)  Johny Miller:  135lb.

                     (OCHS) Jake Hodges:  130lb.

                     (NOHS)  Dakota Green:  160lb.

                     (OCHS) Cody Knight:  160lb.

            • Fifth Place  Finishers

                     (OCHS) Ethan Griffith:  140lb.

            • Eighth Place Finishers

                     (OCHS)  Marshall Brown:  103lb.

            Information was gathered from local parents, onlineathens.com, and www.hometeamsonline.com.

            Don’t miss updates from Patch!