Jul 29, 2014
76°
Partly Cloudy

Three Panthers Earn No. 1 Seeds in District 28 Wrestling Tournament

Collingswood's Mike Campbell, Alex Irwin and John Deaner will be No. 1 seeds in this weekend's District 28 Wrestling Tournament.

Three Panthers Earn No. 1 Seeds in District 28 Wrestling Tournament Three Panthers Earn No. 1 Seeds in District 28 Wrestling Tournament

The team portion of the wrestling season saw great success for the Collingswood High School wrestling program.

Now it is time for the individuals to shine.

The NJSIAA released the District 28 Wrestling Tournament seeds, and a host of Panthers wrestlers find themselves in great position to advance to regions.

Mike Campbell, Alex Irwin and John Deaner headline the list as No. 1 seeds in their respective weight classes. Campbell (30-5) is the favorite at the 160-pound weight class with Haddon Heights’ Julien Faison slated as the No. 2 seed. The two grapplers met in January with Campbell scoring a 5-2 decision.

Irwin (21-5), the No. 1 seed at 138-pounds, has won six-of-seven matches entering the tournament.

Deaner (27-6) is the top seed at 220. He could be challenged by second-seeded Edgar Castellanos of Sterling.

Other wrestlers who figure to reach the podium this weekend include No. 2 seeds Zane Chunko (126), Ali Ayaz (152) and Forley Gunby (170), and No. 3 seeds Billy Crowley (182) and Pat Miles (195).

Tournament action begins Friday night with the prequarterfinals and quarterfinals, and concludes Saturday with the semifinals and finals.

106 pounds

  • (1) Louis Arensberg, Audubon, vs. (8) Connor Garzon, Sterling
  • (2) Chris Wolf, Haddon Twp., vs. (7) Christian Espinoza, Pennsauken
  • (3) Christian Kreps, Haddonfield, vs. (6) John Aceto, Haddon Heights
  • (4) Liam Kelleher, Paul VI, vs. (5) Dan Havens, Collingswood

113-pounds

  • (1) Bill Henry, Audubon, bye
  • (2) Edwin Lopez, Pennsauken, vs. (7) Logan Casey, Sterling
  • (3) Renato Paoli, Haddon Twp., vs. (6) Nathan Rivera, Collingswood
  • (4) Tyler White, Paul VI, vs. (5) William Benedict, Haddonfield 

120 pounds

  • (1) John Henderson, Pennsauken, bye
  • (2) Brian Navarro, Haddon Twp., vs. (7) Cordell Hamilton-Conley, Collingswood
  • (3) Peter Rhodes, Haddonfield, vs. (6) Jared Muckley
  • (4) Donnie Daly, Collingswood, vs. (5) Colin Savacool, Paul VI

126 pounds

  • (1) Daniel Hovern, Haddon Heights, vs. winner of (8) Cornelius Arline, Camden, vs. (9) Theodore Kendzierski, Paul VI
  • (2) Zane Chunko, Collingswood, vs. Jason Groff, Haddon Twp.
  • (3) Matt Brandon, Audubon, vs. (6) Ryan Grover, Sterling
  • (4) Rafael Padilla, Pennsauken, vs. (5) Nate Finnegan, Haddonfield

132 pounds

  • (1) Jake Klaus, Haddonfield, vs. (8) Larry Bey, Sterling
  • (2) Charles Livecchi, Audubon, vs. (7) Kevin Murphy, Paul VI
  • (3) Eric Rodriguez, Haddon Twp., vs. (6) Thomas Fischer, Pennsauken
  • (4) Miguel Delgado, Camden, vs. (5) Colin Lex, Collingswood

138 pounds

  • (1) Alex Irwin, Collingswood, vs. (8) Hunter Byrd, Sterling
  • (2) Jason Martinak, Haddon Twp., vs. (7) Joe Basil, Paul VI
  • (3) Tyler Carducci, Pennsauken, vs. (6) Chris Terlingo, Audubon;
  • (4) David Hessert, Haddonfield, vs. (5) Lukas DeMenna, Haddon Heights.

145 pounds

  • (1) Mike McCutcheon, Haddon Twp., vs. winner of (8) Scott Emers, Sterling, vs. (9) Tymer Branch, Camden
  • (2) Crawford Oswald, Haddonfield, vs. (7) Brian Panara, Haddon Heights
  • (3) Ralph Venuto, Paul VI, vs. (6) Leroy Thomas, Pennsauken
  • (4) Shawn Clark, Collingswood, vs. (5) James Livecchi, Audubon

152 pounds

  • (1) Bob Tegan, Audubon, vs. (8) Chris Wintimburg, Sterling
  • (2) Ali Ayaz, Collingswood, vs. (7) Brad Thompson, Haddonfield
  • (3) Marvin Japa, Haddon Twp., vs. (6) Josh Booker, Haddon Heights
  • (4) Jordan Sciamanna, Paul VI, vs. (5) Jerry Babilonia, Pennsauken

160 pounds

  • (1) Mike Campbell, Collingswood, vs. (8) Justin Arnold, Haddonfield
  • (2) Julien Faison, Haddon Heights, vs. (7) Kevin Stevens, Sterling
  • (3) Devin McMonagle, Audubon, vs. (6) Jonte Boger, Pennsauken
  • (4) Daniel Clemente, Haddon Twp., vs. (5) Tom Mosolovich

170 pounds

  • (1) Rob Hehl, Paul VI, vs. (8) Thang Ngo, Pennsauken
  • (2) Forrley Gunby, Collingswood, vs. Fritz Finkenauer, Haddonfield
  • (3) Elijah Camacho, Haddon Twp., vs. (6) Jogen Bocaj, Sterling
  • (4) Matt Moore, Haddon Heights, vs. (5) Brian Morris, Audubon

182 pounds

  • (1) Henry Klaus, Haddonfield, vs. (8) Magnus Connor, Sterling
  • (2) Phillip Azzari, Haddon Heights, vs. (7) Edward Hutchinson, Haddon Twp.
  • (3) Billy Crowley, Collingswood, vs. (6) Pat Omally, Paul VI
  • (4) Aaron Swan, Pennsauken, vs. (5) Ryan Whalen, Audubon

195 pounds

  • (1) Tim Wolf, Haddon Twp., vs. winner of (8) Gavin McGee, Haddon Heights, vs. (9) Michael Kirtz
  • (2) Abdul-Baasit Lari, Pennsauken, vs. (7) Tyler Aceto, Audubon
  • (3) Pat Miles, Collingswood, vs. (6) Davon Tucker, Sterling
  • (4) Mark Alberto, Paul VI, vs. (5) Frank Fontino

220 pounds

  • (1) John Deaner, Collingswood, vs. winner of (8) Amire Riley, Camden, vs. (9) Mitchell Burke, Haddon Twp.
  • (2) Edgar Castellanos, Sterling, vs. (7) Keaton Sentak
  • (3) Sean Hanson, Audubon, vs. (6) Alex Klein, Haddonfield
  • (4) Ian Lynch, Haddon Heights vs. (5) Hendrickson Tineo, Pensauken

285 pounds

  • (1) Alex Thompson, Haddon Heights, vs. (8) Keith Hernandez, Haddon Twp.
  • (2) Andrew Stevens, Camden, vs. (7) Justin Snyder, Audubon
  • (3) Eduardo Castellanos, Sterling, vs. (6) Jeff Augustus, Pennsauken
  • (4) Paul Lunney, Collingswood, vs. (5) Nathaniel Nelson, Paul VI

Don’t miss updates from Patch!