- 15 - New Listings
- 19 - Price Changes of previously listed Condos/Townhouses
- 27 - Sold Condos/Townhouses
New Listings In Alameda, Oakland, San Leandro, Castro Valley, Hayward Sept. 15 - 22. List Price City/Hood $/SqFt Address/Bed/Bath/SqFt $395,000 ALAMEDA/ ISLANDIA $240
3160 FIR AVE 3 |
2.1 |
1,649 $369,000 ALAMEDA/ CENTRAL ALAMEDA $298
1810 CENTRAL AVE 2 |
2 |
1,240 map $322,000 HAYWARD/ PARKSIDE $195
131 Burbank Street 3 |
3 |
1,651 map $315,000 OAKLAND/ LAKE MERRITT $344
1 LAKESIDE DR 1 |
1 |
917 $285,000 SAN LEANDRO/ SANDPIPER $172
86 CORNWALL WAY 3 |
2.1 |
1,659 map $269,000 ALAMEDA/ S.SHORE $258
2025 OTIS DR 2 |
1 |
1,043 map $187,500 SAN LEANDRO/ Other $183
1430 167TH AVE 3 |
1 |
1,024 map $179,950 HAYWARD/ HAY HILLS $192
2447 CREEKSIDE CT 2 |
2 |
936 map $164,900 HAYWARD/ HAYWARD HILLS $129
1724 DOVER PL 3 |
3 |
1,274 map $164,400 HAYWARD/ HAYWARD $135
20367 ROYAL AVE 2 |
2.1 |
1,221 map $155,000 SAN LEANDRO/ PACIFIC PLAZA $131
1400 Carpentier Street 2 |
2 |
1,187 map $143,000 SAN LEANDRO/ DOOLITTLE $146
14285 DOOLITTLE DR 2 |
1.1 |
980 $125,000 HAYWARD/ HAYWARD $126
1318 B Street 2 |
2 |
989 map $78,000 HAYWARD/ CAL STATE CAMPUS $147
29627 DESERT OAK CT 1 |
1 |
531 map $70,900 OAKLAND/ Other $115
155 PEARL ST 1 |
1 |
616 map Price Reductions in Alameda, Oakland, San Leandro, Castro Valley, Hayward Sept. 15 - 22. New Price City/Hood Orig Change Address/Bed/Bath/SqFt $439,000 ALAMEDA/ ALAMEDA $459,000 -$20,000
1218 Ballena Blvd. 2 |
2.1 |
1,540 map $369,000 ALAMEDA/ CENTRAL ALAMEDA $320,000
+$49,000 1810 CENTRAL AVE 2 |
2 |
1,240 map $360,000 OAKLAND/ OAKLAND $370,000 -$10,000
247 4TH ST 1 |
1 |
1,794 $335,000 HAYWARD/ HAYWARD $349,000 -$14,000
29068 Caravan Lane 2 |
2.1 |
1,604 map $329,000 HAYWARD/ HAYWARD $345,000 -$16,000
29067 Caravan Lane 2 |
2.1 |
1,604 map $329,000 HAYWARD/ PARKSIDE $335,000 -$6,000
315 Williams Way 3 |
2.1 |
1,827 map $269,000 ALAMEDA/ None $315,000 -$46,000
2137 OTIS DR 2 |
2 |
1,162 map $259,000 ALAMEDA/ EAST END $269,000 -$10,000
2709 CENTRAL AVE. 2 |
2 |
995 map $253,900 HAYWARD/ HAYWARD $260,900 -$7,000
654 KINGSFORD WAY 3 |
3 |
1,381 map $249,000 ALAMEDA/ CENTRAL ALAMEDA $269,000 -$20,000
1701 CENTRAL AVE. 2 |
2 |
1,148 map $225,000 CASTRO VALLEY/ CASTRO VALLEY $226,000 -$1,000
2855 Ceekay Ct 3 |
1.1 |
1,294 map $218,700 OAKLAND/ LAKE MERRITT $243,000 -$24,300
565 BELLEVUE AVE 1 |
2 |
860 $189,000 HAYWARD/ FAIRWAY PARK $209,900 -$20,900
31157 TEPIC PL 3 |
2.1 |
1,435 map $174,900 OAKLAND/ Other $189,900 -$15,000
675 8TH ST 1 |
1.1 |
688 $144,900 ALAMEDA/ PARK WEBSTER $149,900 -$5,000
1333 WEBSTER STREET 1 |
1 |
701 map $140,000 SAN LEANDRO/ ALAMEDA $157,590 -$17,590
3840 Yorkshire St 2 |
2 |
918 map $125,000 HAYWARD/ HAYWARD $135,000 -$10,000
25055 Copa Del Ora 2 |
2 |
855 map $93,000 OAKLAND/ EMERYVILLE BORDR $102,207 -$9,207
3310 ADELINE ST 2 |
1 |
795 $92,900 HAYWARD/ SPRING COURT $98,900 -$6,000
725 AUBURN PL 2 |
1.1 |
1,000 Solds in Alameda, Oakland, San Leandro, Castro Valley, Hayward since Sept. 15 - 22. Sold City/Hood Orig Change $/SqFt Address/Bed/Bath/SqFt $535,000 CASTRO VALLEY/ PALOMARES HILLS $569,000 -$34,000 $272
19735 BUREN PL 3 |
2.1 |
1,965 map $485,000 ALAMEDA/ MARINA VILLAGE $495,000 -$10,000 $375
5 Redondo Ct 2 |
2 |
1,292 map $435,611 CASTRO VALLEY/ PALOMARES HILLS $449,950 -$14,339 $304
20460 SUMMERCREST DR 3 |
2.1 |
1,435 map $390,000 CASTRO VALLEY/ PALAMARES HILLS $415,000 -$25,000 $270
20177 SUMMERCREST DR 3 |
2.1 |
1,443 map $371,000 OAKLAND/ OAKLAND HILLS $335,000
+$36,000 $201
6417 BLUE ROCK CT 3 |
2.1 |
1,842 map $337,900 OAKLAND/ JACK LONDON $339,900 -$2,000 $274
428 ALICE ST 2 |
2 |
1,231 map $299,000 OAKLAND/ WEST OAK $319,800 -$20,800 $295
602 Palisade Drive 2 |
2.1 |
1,012 map $234,100 ALAMEDA/ Not Listed $234,100 0 $188
2101 CENTRAL AVE 2 |
1.1 |
1,246 map $230,000 OAKLAND/ OAKLAND $190,000
+$40,000 $217
525 MANDANA BLVD 2 |
2 |
1,062 map $222,000 HAYWARD/ HAYWARD HILLS $227,500 -$5,500 $202
21095 GARY DR 2 |
2 |
1,101 map $215,000 OAKLAND/ OAKLAND $208,000
+$7,000 $170
3768 HARRISON ST 2 |
2 |
1,262 map $170,000 OAKLAND/ EMERYVILLE BORDR $159,000
+$11,000 $208
1007 41ST ST 1 |
1.1 |
818 map $165,000 OAKLAND/ Other $175,000 -$10,000 $126
3687 MAPLE AVE 2 |
1.1 |
1,310 map $156,765 OAKLAND/ OAKLAND $159,000 -$2,235 $139
1501 37TH AVE 2 |
1.1 |
1,126 map $130,000 SAN LEANDRO/ GARDEN TERRACE $130,000 0 $152
894 LEWELLING BLVD 2 |
1 |
858 map $129,900 HAYWARD/ HILLCREST MANOR $129,900 0 $145
677 DARTMORE LN 2 |
2 |
894 map $109,000 OAKLAND/ OAKLAND $109,000 0 $160
385 JAYNE AVE 1 |
1 |
682 map $105,000 HAYWARD/ HAYWARD $109,250 -$4,250 $104
1256 STANHOPE LN 2 |
2 |
1,007 map $90,000 OAKLAND/ ADAMS POINT $85,000
+$5,000 N/A
424 Orange Street 1 |
1 |
0 map $88,500 SAN LEANDRO/ ASHLAND $89,900 -$1,400 $109
16006 14th St. 2 |
1 |
811 map $84,900 SAN LEANDRO/ SAN LEANDRO TERR $84,900 0 $132
14101 14TH ST 1 |
1 |
642 map $84,000 OAKLAND/ OAKLAND WEST $70,000
+$14,000 $94
958 28TH ST 1 |
1 |
896 map $78,000 OAKLAND/ CRESCENT CIRCLE $83,999 -$5,999 $114
455 CRESCENT ST 1 |
1 |
682 map $77,000 HAYWARD/ HAY HILLS $79,000 -$2,000 $120
29591 VANDERBILT ST 1 |
1 |
643 map $74,000 OAKLAND/ OAKLAND $86,000 -$12,000 $83
8653 MOUNTAIN BLVD 1 |
1 |
892 map $68,900 HAYWARD/ HAYWARD $68,900 0 $114
26088 KAY AVE 1 |
1 |
606 map $58,000 SAN LEANDRO/ ASHLAND $62,500 -$4,500 $88
16006 14th Street 1 |
1 |
659 map The above information can be found at
The Gregori Group